Din väg:Start » Din väg:Leva & Bo » Din väg:Aktuellt » Din väg:Nytt bolag för VA- och avfall
skriv ut   Tipsa

Nytt bolag för VA- och avfall

Från den 1 januari 2012 kommer VA- och avfallsverksamheten i kommunen att bedrivas i ett helägt kommunalt aktiebolag, Vamas.

 

Vamas - Nytt kommunalt bolag för vatten, avlopp och avfall

 

 

Kommunfullmäktige i Malung-Sälens kommun har beslutat att VA (vatten och avlopp)- och avfallsverksamheten ska bedrivas i ett nybildat, helägt aktiebolag.

 

Det nya bolaget heter Vatten & Avfall i Malung-Sälen AB, förkortat till Vamas och verksamheten kommer att bedrivas från den 1 januari 2012.


Taxor för VA och avfall kommer även i fortsättningen att beslutas av kommunfullmäktige i Malung-Sälens kommun, som också utser styrelsen för Vamas och fastställer ägardirektiv för bolagets verksamhet.


Den faktura som nyligen skickats ut är den sista med Malung-Sälens kommun som avsändare. Nästa faktura kommer att ha Vamas som avsändare.

 


Mer information om Vamas och dess verksamhet kommer efterhand...

Senast uppdaterad av Ulla Andersson 2012-02-02 | © Malung - Sälens kommun | Lägg till som favorit

Dexter - skola & barnomsorg dygnet runt  Malungs-Sälens kommuns företagsregister  Offentliga jobb  www.salen.se  Skinnarspelet  Projekt VasaloppsArenan E16 Gävle-Oslo  Turistkartan.com   TV Malung-Sälen  Svenska Dansbandsveckan  SITE Destination